Média

 Průběžně doplňujeme články, zajímavé online publikace a další zdroje z oblasti tlumočení znakoých jazyků, které objevíme. Pokud o některém článku nebo jiném zajímavém materiálu víte a není tady, napište nám na info@cktzj.com a pro ostatní kolegy ho sem přidáme. Doufáme, že vám tato stránka pomůže v efektivnější přípravě na tlumočení.

 

Články o naší profesi

 

Znakový jazyk neslyšících je „superřeč“. Může dát odpověď na ty nejhlubší otázky jazykovědy.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2647424-znakovy-jazyk-neslysicich-je-superrec-muze-dat-odpoved-na-ty-nejhlubsi-otazky?fbclid=IwAR35qW8YZhFdIQUKLzqVoCVBynwItpNc2y8Wrj3078thyff9RPxbtCyEf3w

Neslyšícím může tlumočník usnadnit život. V Česku jich je málo, hendikepovaní na ně čekají i měsíce.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/neslysici-tlumocnik-hendikepovani-sluchove-postizeni-cesko-2018_1811100920_ako

Jak se žije lidem bez sluchu? Na úřadech potřebujete tlumočníka, říká mladý programátor.
https://www.lidovky.cz/lide/jak-se-zije-lidem-bez-sluchu-vypravi-programator-jakub-perina.A181106_105044_lide_ape

Neslyšíme. Není to naše volba, je to handicap. Proč za něj máme platit?
https://video.aktualne.cz/dvtv/prokopiusova-neslysime-neni-to-nase-volba-je-to-handicap-pro/r~95fa35d0e1a711e8a181ac1f6b220ee8/

 

Publikace

 

Výuka českého jazyka pro žáky se sluchovým postižením – čeština jako druhý jazyk

Na stránkách Metodické portálu Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) byla zveřejněna publikace Výuka českého jazyka pro žáky se sluchovým postižením – čeština jako druhý jazyk (1. část) - dostupná zde: https://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=14026. Je první částí připravované metodické podpory pro učitele předmětu Český jazyk, kteří vyučují žáky se sluchovým postižením.

Publikace vznikla na základě odborné spolupráce NÚV, Asociace neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, pedagogů škol, akademických pracovníků. Všechny její texty jsou v elektronické části opatřeny překladem do českého znakového jazyka.