Demonstrace 7. května

7. května od 14.00 proběhne demonstrace proti vládním reformám před budovou Rudolfina na Náměstí Jana Palacha. Shromáždí se na ní nejen lidé, kteří chtějí bojovat za zachování průkazek ZTP pro neslyšící, ale také lidé, kteří nesouhlasí se špatnými návrhy zákona.

Neslyšící budou muset i nadále bojovat za zachování kompenzací, které jim plynuly z průkazek ZTP, protože podle návrhu budou průkazky ZTP koncem roku 2013 zrušeny. Místo nich mají přijít "sociální karty", na které budou mít nárok lidé, kteří pobírají příspěvek na sociální péči II. stupně nebo příspěvek na mobilitu. Tyto kompenzace ale úřady neslyšícím obvykle nepřiznávají, což znamená, že po skončení platnosti průkazek ZTP nebudou mít nárok na kompenzaci.

Dále není zaručeno, že "sociální karty" budou poskytovat stejné kompenzace jako dosud, protože nikde v návrhu zákona není napsáno, že držitelé těchto "karet" budou mít nárok na slevy v dopravě. To znamená, že nevíme, jestli 75% slevy pro dálkovou dopravu a MHD zdarma zůstanou zachovány.

Ministr Drábek slíbil o nových zákonech dále jednat, ale slib nesplnil. Ukončil vyjednávání a předal návrh zákonů do vlády. Proto by ti, kteří nejsou spokojeni s těmito plánovanými změnami, měli vyrazit do boje a ukázat, že si to nenechají líbit. Pokud hodláte jít na demonstraci, můžete s sebou vzít transparenty. Neslyšícím je doporučeno, aby si vzali bílé rukavičky, protože měly velký účinek při demonstraci 22. 3. Na transparenty také můžete připsat, odkud až jste přijeli.

Podrobnější informace ve formátu PDF:
Vzkaz neslyšícím od Mgr. Věry Strnadové

Video v českém znakovém jazyce s informacemi k demonstraci na serveru YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=3bet0Z3gTT8

Výzva ASNEP k účasti na demonstraci:

Vážení přátelé, neslyšící, ohluchlí, nedoslýchaví i slyšící,
rádi bychom Vás vyzvali k DALŠÍ účasti na chystané demonstraci proti tzv. reformním zákonům a pro zachování všech podpůrných prostředků pro osoby se zdravotním postižením, což se týká také průkazek TP, ZTP, ZTP/P.

Protestní shromáždění se uskuteční v sobotu 7. května 2011 ve 14:00 v Praze, nám. Jana Palacha, před budovou Rudolfina (vedle FF UK, blízko metra Staroměstská). Tlumočení do českého znakového jazyka bude zajištěno, o možnostech přepisu se jedná. Organizatorem akce je iniciativa ProAlt, akce se zůčastní néjen zdravotně postižení, ale i široká veřejnost. Bude  nás tedy hodně!

Bližší informace naleznete zde: http://www.asnep.cz/ i ve znakovém jazyce a také na webu http://www.proalt.cz/.

Jako střechová organizace hájící zájmy všech osob se sluchovým postižením se k tomuto protestu připojujeme. Zásadně nesouhlasíme s chystanou změnou zákonů.

Všichni bez ohledu na stav Vašeho sluchu určitě přijďte vyjádřit svůj nesouhlas. Transparenty vezměte s sebou a rovněž i BÍLÉ RUKAVIČKY!!!

Od těch, kdo umějí dobře fotografovat, uvítáme fotodokumentaci. Předem děkujeme za pomoc, účast i podporu.

Petici pro ZACHOVÁNÍ PRŮKAZEK TP, ZTP A ZTP/P PRO OSOBY S TĚŽKÝM ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM prodlužujeme. Termín ukončení petice je 9.5. a máme již nasbíráno více jak 22 000 podpisů.

Děkujeme za pozornost a těšíme se na Vás.


Martina Kronusová, výkonná ředitelka ASNEP
Mgr. Věra Strnadová, viceprezidentka ASNEP 

 • E-shop

  vyberte si z naší široké nabídky studijních materiálů

 • E-learningy

  Vyberte si z aktuálně spuštěných e-learningových programů.

 • Dokumenty

  Zobrazte bulletiny, stanovy a jiné dokumenty

 • Najít člena

  Najděte tlumočníka českého znakového jazyka